English
Türkçe
Furkan Mühendislik 26.Yaşında 
 
Hakkımızda | İş&Kariyer | +90 212 483 17 83 | İletişim  

 
Ana Sayfa > C-TEC Yangın Alarm Sistemleri > Deprem Sensörleri > Sismik Siscut-3 Çift Kontaklı Elektronik Deprem Sensörü
 

Sismik Siscut-3 Çift Kontaklı Elektronik Deprem Sensörü


  • Sismik Siscut Deprem Sensörü, depremin ilk dalgasında doğalgaz kesme vanalarına sinyal göndererek gazın otomatik olarak kesilmesini sağlar. Sensör; asansör, jenaratör, elektrik ve yangın panosu gibi sistemlerde kullanılmak üzere (N/O-N/C) iki adet kontak çıkışlıdır. Kontakları sayesinde deprem anında istenilen noktalara sinyal gönderebilir.

Fiyat : 396 TL +KDV
Yangın yönetmeliğinin 160. maddesine göre; birinci ve ikinci derece deprem bölgelerinde bulunan yapı yüksekliği 51,50 metreden fazla olan binalarda deprem sensörü kullanılması ZORUNLUDUR
Gösterge ve Alarm Özellikleri

Deprem alarmı: Işıklı gösterge ve sesli


Şebeke çalışma göstergesi: Işıklı gösterge


Akü çalışma göstergesi: Işıklı gösterge


Akü Bozuk veya yetersiz: Işıklı gösterge ve sesli. Cihazın otomatik olarak yapmış olduğu akü testi 1 gün boyunca tekrarlanır.Bu süre zarfında eğer aküler 11,85V üzerine çıkamıyor ise her 5 sn’de bir kez sesli uyarı verir ve ışıklı gösterge üzerindeki batarya ledi yanıp söndüğü görünür.


S.Vana arızası veya hat kopukluğu ikazı: Işıklı gösterge ve sesli. Selenoid vana bobininde arıza veya vanaya giden bağlantıda kopukluk varsa eğer kapak üzerinde ışıklı göstergelerden S.Vana ledi sürekli olarak yanıp sönecek ve sn’de bir kez sesli uyarı verecektir.


Akü otomatik şarj özelliği.


Alarm reset özelliği: Reset butonu ile manuel olarak.


Kapandıktan sonra darbe, titreşim vs. etkiler ile montaj ekseni bozulsa dahi, ilk pozisyona dönmez, manuel reset edilene kadar alarm durumunu korur.


Tır, Dozer, Tren , Uçak, Silindir vs. zemini titretebilen araçların çalışmasından etkilenmez, zeminin kütlesel hareketi ile çalışır.

Teknik Özellikler

Çalışma voltajı (Şebekede):Giriş ; 170/250VAC 50Hz


Stand by da akım çekişi: 30mA


Akü kapasitesi: 12VDC / 2.2Ah


Akü çalışma (Stand by da) süresi: 24 saat


Akü çek etme özelliği: Otomatik


Çalışma ortam sıcaklığı: 0 ile +51,5º C arası


S.Vana bağlantı kablo kalınlığı, mesafesi: (2x0,75mm2 TTR Kablo)-max.20m


Montaj konumu: Yatayda 0°


Akü uyarı gerilimi: 11,85 VDC(±%5)


Boyutlar: 185mm*180mm*90mm


Ağırlık: 2.7 Kg


Kuru Kontak N/O – N/C: Asansör, Jeneratör, Elektrik, Yangın Panosu vb… sistemlerde kullanılmak üzere talep doğrultusundan Ek Kontak takılmaktadır.

 

Uyulması Gereken Kurallar

Deprem cihazının duvara, yatay eksende 0°’de dikey eksende 90°’de montajının yapılması gerekmektedir. Cihazın terazide olup olmadığı yıllık yapılacak periyodik bakımlarla kontrol edilir.


Cihazın, araçların geçişi esnasında çarpmayacakları bir konumda, depremi şiddetinde algılayabilmesi için sağlam bir zemine (Binanın dinamik tepkilerden kaynaklanan hareketlere duyarlı olmayacak şekilde,kolon yada kiriş) sıkıca ve set edildiği değerlerden erken kapamaması için terazisinde montajı yapılmalıdır.


Cihaz yerden minimum 150 -180 cm yukarıda, göz seviyesinde olmasına dikkat edilmeli, pano kapağı açılabilecek genişlikte bir yerde, altındaki delikten cihazın içine kabloların girmesini engellemeyecek boşlukta montajı yapılmalıdır.
Ev ve benzeri yerlerde kullanılan ve gaz yakan cihazlarla ilgili Türk standartlarından gaz ve elektrik beslemesi konusunda olanlara uygundur.


Selenoid vana uçlarını kısa devre yapmayınız
Harici Sensör girişine kesinlikle enerji uygulamayınız
PCB soketini yatağına ters takmayınız


Bu cihazın, gaz dağıtım şirketi tarafından yetkili kişilerce, üreticinin montaj talimatnamesine uygun olarak montajının yapılması gerekmektedir. Aksi halde cihaz garanti kapsamı dışındadır. Uygunsuz montaj edildiğinde cihaz tasarlanan şekilde çalışmaz veya gaz akışı esnasında nedensiz kesintilere sebep olabilir. Bu cihazın gaz geçişini kapamasından sonra, diğer vanalarından kapanması, yetkililerin hiçbir gaz sızıntısı olmadığı onayını vermesinden sonra da, yeniden kurulması gerekmektedir.

 

Batarya Durumu:


Yapılacak periyodik bakımlarda, cihazın kapağı açılır ve içerideki aküler ölçülerek gerekli bakım yapılır. Eğer akü voltajı gerekli seviyede ise Batarya göstergesi sürekli yanar durumda görünür.

 

Eğer akü çalışma geriliminin altına düşmüşse ve aküler şarj durumunda ise ışıklı göstergedeki batarya ledi sürekli yanıp sönecektir.

 

Otomatik ; Aküler otomatik olarak kontrol edilmektedir. Aküler gerekli gerilimin altına düşmüşse eğer akü çalışma voltajı cihazın vanayı kapaması için yeterli olmayabilir.


Bu durumda cihaz otomatik olarak akü şarj konumuna geçer. Akü gerilimi gerekli seviyeye yükseldiğinde şarj durumu sona erer. Bu şekilde aküler daha uzun ömürlü kullanılmaktadır.

 

Batarya Arızalı: Cihazın otomatik olarak yapmış olduğu akü testi 1 gün boyunca tekrarlanır. Bu süre zarfında eğer aküler 11,85V üzerine çıkamıyor ise her 5 sn’de bir kez sesli uyarı verir ve ışıklı gösterge üzerindeki batarya ledi yanıp söndüğü görünür.

 

S.V. Kopuk: Selenoid vana bobininde arıza veya vanaya giden bağlantıda kopukluk varsa eğer kapak üzerinde ışıklı göstergelerden “S.Vana” ledi sürekli olarak yanıp sönecek ve sn’de bir kez sesli uyarı verecektir.Denge: Cihaz montaj esnasında eğer terazisinde değil ise “Alarm” ledi (Deprem alarmından farklı, sesli ikaz vermiyor.) sürekli olarak yanacaktır.Cihaz terazisine gelene kadar bu konumunu değiştirmeyecektir.


Test:Cihazın montajı yapıldıktan sonra son kontrol için Test butonuna 3 sn basılı tutulması suretiyle sistem otomatik olarak deprem hareketini algılamaktadır.S.vanaya sinyal göndermekte, kullanıcıya sesli ve ışıklı uyarı vermektedir.
Reset Sistemi alarm konumundan Stand by konumuna geçirmek için kullanılır.

 

MONTAJ AŞAMALARI

 

1. Montaj Yerinin seçimi :
Kapalı bir ortam seçilir. Bina içine montaj yapılır.
Selenoid vana veya uygulama yerine en yakın mesafe tespit edilir.
Cihaz yerden minimum 150 -180 cm yukarıda, göz seviyesinde olmasına
dikkat edilmeli.
Pano kapağı açılabilecek genişlikte bir yerde,
Altındaki delikten cihazın içine kabloların girmesini engellemeyecek boşlukta ,
Araçların geçişi esnasında çarpmayacakları bir konumda,
Depremi şiddetinde algılayabilmesi için sağlam bir zemine (kolon yada kiriş) sıkıca ve set edildiği değerlerden erken kapamaması için terazisinde montaj yapılmalıdır.

 

2. Montaj ekseni - Yatay ve dikey eksende terazileme :

Duvarda delinecek yerin işaretlenmesi; Montaj edilecek duvarda terazide yatay eksende 0° ,de bir çizgi çizerek işaretleme yapılır.
Bu çizgide, Cihazın terazisini kaçırmadan bu çizgiye oturtup montaj vida deliklerinin yerleri işaretlenir. İşaretlenen yerlerden matkap ile duvara sağ ve sol dan olmak üzere 3 adet delik delinir.
Cihaz ile birlikte verilen dubel ve vidalar ile , cihaz duvara vidalanır.
Cihaz yanındaki ayar deliklerinden, cihaz içerisinde bulunan teraziye göre, gönyeleme yapılır.
Cihazın yatay ve dikeyde terazide durduğunu bir kez daha kontrol edilir. Cihaz içerisindeki dairesel terazinin hava kabarcığı iç daireyi ortalamış mı, bakılır.

 

Bağlantılar:
Soketler üzerindeki uyarı yazılarına dikkat edilerek bağlantılar yapılır.
Selenoid Vana Kablosu uzunluğu: (2x0,75mm2 TTR) , max. 20m
220 V Enerji giriş ve çıkış kablo kalınlığı :2x0,75 mm TTR Kablo
Akü Kabloları: Cihazla birlikte veriliyor.
Akü bağlantılarının ters yapılmamasına dikkat edilir.Kırmızı (+) ve Siyah/Mavi(–) uçların doğru yapıldığına dikkat edilir. Ters bağlamalarda elektronik devre yanabilir. Firmamız bundan sorumlu değildir.
Kablo bağlantılarını yapın 220 Volt şebeke girişlerini ve akü bağlantılarının eksiksiz olduğunu kontrol edin.
Selenoid vana bağlantısını yapın.
Cihazı sallayarak, cihazın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
Selenoid vana kapanıyorsa ve alarm veriyorsa reset yapın.
Ayar vidaları ile duvarın eğimine göre öne ve arkaya yatırılarak dikeyde eksende de teraziye getirin.
Bağlantıları terazisini koruyarak iyice sıkın .
Son sabitleme işlemi bittikten sonra cihazın sabit olup olmadığını kontrol edin.
Soketi ve akü kutup başlarını tekrar kontrol edin. Terazisinde ve Işıklı göstergede “Şebeke” yazıyor ve buzzer ötmüyorsa doğru bir montaj yaptınız.


Bağlantılar:
Uygun eksende elektronik sensörümüz cihazın standartlara uygun çalışmasını sağlar.
Bu uyarı, deprem esnasındaki sismik titreşimler ile , gevşek yüzeyden kaynaklanan titreşimlerin farklı yönlerde hareket edip, birbirlerini absorve etmemeleri için önemlidir.
Yıllık bakım, kontrol ve muayenelerde fonksiyon kontrollerinin dışında, terazisinde olup olmadığı da kontrol edilir. Terazisinden kaymalar olmuş ise terazisine tekrar getirilir.
Montaj işlemi bittikten sonra sistemin son kontrolü için, Test butonuna basınız.Işıklı göstergede “Alarm” ve sesli ikaz verip, selenoid vana kapatılmış olacaktır.
4.işlemi tekrarlayın. Selenoid vananın kolunu çekip gazı serbest bırakın, tüm sistemi resetleyin. Tüm sistem sorunsuz çalışıyor olacaktır.

4. A) Resetleme (Yeniden Kurma) ;
Cihaz Sismik dalgaları algıladıktan sonra , Işıklı göstergeli ve sesli ikaz verir ve aynı zamanda S.Vanaya sinyal gönderir.

Deprem sonrası cihaz alarm konumuna geçti ise, Resetleme yapmadan önce, yetkililer tarafından gaz ve enerji hatları kontrol edilir, kaçak ve kontaklar emniyete alınır. Sonra pano içindeki Reset butonuna basılarak Resetleme yapılır, Selenoid vanalar elle kurulur. Enerji hatlarına enerji verilir.hatlarına enerji verilir.

 

4. B) Resetleme / Devreye Alma :
Son testi yapılmış cihazın RESET düğmesine basılarak cihaz çalışır hale getirilir.
Tüm işlemler bitmiştir.
Kapak kapatılarak kilitlenir.

 

5. A) Uyarı işaretleri , Periyodik Bakım , Kalibrasyon :
Kalibrasyon gerektirmez. Üretim esnasında kalibrasyonu set edilmiştir.
Sismik SiscuT, 5 yıl garantilidir.


5. B) Kapak Üzerindeki Işıklı gösterge yazıları :
Ön kapakta bulunan Işıklı gösterge, cihazın çalışma , arıza durumuna göre ve sinyal durumlarında çeşitli yazılarla bize bilgi vermektedir.

Alarm: Deprem olduğunda Işıklı gösterge üzerinde deprem alarm ledi yanar ve sesli uyarı verir.Ayrıca Test butonuna 3 sn basılı tutulduğu zaman sistem otomatik olarak deprem hareketini algılar, s.vanaya sinyal gönderir.Işıklı gösterge ve sesli uyarı verir.


Şebeke: Şebeke cereyanı varolduğu sürece sürekli olarak ışıklı gösterge ile ön kapakta görünür.
Batarya: Şebeke var veya yok durumların her ikisinde de “BATARYA” ledi (yeşil led) yanar durumdadır.

 

Önerimiz Olan Diğer Dedektörler

3MK-5120D - TSE Onaylı
Fiyat:49$+KDV
Vimpex-Exproof Siren
Fiyat: --$+KDV
SİSMİK - LCD Göstergeli Deprem Sensörü
Fiyat: +KDV
   
Yukarı Çık

 
 
Bookmark and Share
FURKAN MÜHENDİSLİK 2019
www.furkanmuhendislik.com.tr | info@furkanmuhendislik.com.tr